Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

 

Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

Soru: Merhaba, bir çalışanımız yirmi günde bir farklı hastanelerden bir kaç günlük istirahat alıyor ve bu durum bizi çok rahatsız ediyor. Bu çalışanımız ile ilgili bir yaptırımımız olabilir mi? Kötü niyetli olduğu için tazminat ödemek istemiyoruz? Bize bilgi verebilir misiniz? Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi? Bana geri dönerseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Aslında bu durumu işveren olarak ilk önce biraz sorgulamanız gerekmekte. Sorunuz da bizlere işçinizin kötü niyetli olduğunu söylemişsiniz fakat, raporu işçi alamaz doktor verir. Yani çalışanınız gerçekten hasta olmasa doktor da kendisine rapor vermez. Ha belki hafif rahatsızlıklardır, belki sizin nazarınız da istirahat gerektirmeyen durumlardır fakat doktorlar olaya o gözle yaklaşmaz.

Bu neden ile işveren ya da şirket yetkilisi olarak ilk önce, çalışanınız ile ilgili bir ön görüşme yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Çalışanınız belkide gerçekten hastadır ve daha sonra siz vicdanen pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

Gelelim asıl konumuza;

İş yerinizde sık sık rapor aldığı için çalışanınızı tabiki işten çıkartabilirsiniz. Fakat tüm işlemlerinizi 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. Maddesi‘ne riayet ederek gerçekleştirmelisiniz. Yani işçinizi evet işten çıkartabilirsiniz ama süreli fesih işlemi gerçekleştirmek durumundasınız.

Yani, işçiye ya ihbar süresi verilerek işten çıkarılabilir veya ihbar süresi verilmeyip, ihbar ve kıdem tazminatı birlikte ödenerek işten çıkarılabilir. İşten çıkış sebebi 4857/17. maddesi olduğu için de işçi işe iade davası açabilir ama kazanma şansı hemen hemen yok gibidir.

İş akdinin feshini yazılı olarak beyan etmek durumundasınız.

Kanunun 19. maddesi gereğince, işveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez.

Özetleyecek olursak;

Sık sık rapor alan bir işçiyi işveren, tüm yasal haklarını ödemek suretiyle işten çıkartabilir. Her fesih işleminde olduğu gibi bu fesih işleminde de bildirimin yazılı yapılması ve işçinin savunmasının alınması zorunludur.

Sürekli rapor alan işçi işten çıkartılabilir mi?

 

 

 

 

Cevap

*