İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi ne kadardır?

İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi ne kadardır?

İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi ne kadardır?

İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi ne kadardır? 

Soru: Merhaba, yaklaşık 2 senedir bir firmada çalışıyorum. Daha iyi şartlar da bir iş buldum. Bu neden ile iş yerimden ayrılmak istiyorum ama işverenim ihbar süresi olduğundan söz ediyor. Yeni işimi kaçırmak istemiyorum, bu işin bu yolu yok mudur? Ben şimdi istediğim zaman işi bırakamayacak mıyım? Bilgi verebilir misiniz? İyi günler.

Cevap:

Merhabalar,

Konu ile ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. Maddesi’nde;

Madde 17

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Neden ihbar süresi uygulanır?

İhbar süresi, tarafların aniden yaşayacağı problemler karşısında çözüm bulabilmek için uygulanmaktadır. Nasıl ki işçinin aniden işsiz kalma durumunda bir takım problemler ile karşılaşma ihtimali söz konusuysa, işveren de aniden işi bırakan işçisi yüzünden, iş yerinde ki çalışma bütünlüğünün bozulmasından dolayı bir takım problemler yaşayabilir. İşten çıkarılan işçi, ihbar süresinde yeni bir iş bulmak için çaba sarf eder, işveren ise, işten çıkacağını beyan eden işçi yerine yeni bir işçi bulmak için uğraş verir.

Özetleyecek olursak şayet;

Belirsiz süreli iş sözleşmelerin feshinde, taraflar birbirlerine işten ayrıldıklarını beyan etmek ile yükümlüdür. Bu işveren de olsa, işçi de olsa değişmez.

İşveren sizi işten çıkarmak istediği zaman siz doğal olarak ihbar tazminatınızı talep edecektiniz. Bu sefer siz ayrılmak istiyorsunuz ve işvereniniz sizden ihbar süreniz boyunca çalışmanızı talep ediyor. Bu yasal bir haktır ve işvereniniz ile anlaşamadığınız sürece herhangi bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Eğer siz ısrarcı davranıp işverenin bu talebine karşı gelirseniz, işvereniniz arzu eder ise, size ihbar süreniz ile ilgili dava açabilir.

İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi ne kadardır?

Cevap

*