14 koduyla işten çıkarılma

14 koduyla işten çıkarılma

14 koduyla işten çıkarılma

 

14 koduyla işten çıkarılma, Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması anlamına gelmektedir. İşçi iş sözleşmesini bu neden ile feshedecek olur ise, işverenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na işçi adına düzenleyeceği işten çıkış bildirgesinde bu kodu kullanmak zorundadır. Bknzİşten çıkış bildirgesi nasıl düzenlenir?

Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması ne demektir.

Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması konusu hepimizin bildiği gibi, 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun halen yürürlükte ki 14. maddesine istinaden 15 yıl 3600 gün durumudur. İşçi, 15 yıl 3600 prim gün şartlarını yerine getirebiliyor ise, kendisi bu haktan faydalanabilir. Konu ile ilgili detayları öğrenmek için 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

14 kodu ile işten çıkartılan kıdem tazminatına hak kazanır.

İşten çıkış bildirgesinde 14 kodu ile işlem yapılan işçi, her halükarda kıdem tazminatına hak kazanacaktır. İşçinin öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan işverenine vermek için alacağı yazı eşliğinde iş akdini kıdem tazminatını hak ederek feshedebilir. İşverenin bu işlem neticesinde işçi aleyhine işlem yapma şansı bulunmamaktadır.

İşsizlik maaşından faydalanamazsınız.

14 koduyla düzenlenecek olan işten çıkış bildirgesi neticesinde işçinin işsizlik maaşından faydalanma şansı bulunmamaktadır. Bknz: Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır? Hangi durumlar da kıdem tazminatına hak kazanılır?

15 yıl 3600 günden kaç kez faydalanılır?

Özetlememiz gerekir ise;

  • E-devlet ekranında göreceğiniz 14 numaralı işten çıkış kodu Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması anlamına gelmektedir.
  • Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten ayrılan işçi, kıdem tazminatına hak kazanacaktır.
  • Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten çıkan işçi ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır.
  • Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten çıkan işçi işsizlik maaşından da faydalanamayacaktır.

Cevap

*