Trafik cezası işten çıkış nedeni olur mu?

Trafik cezası işten çıkış nedeni olur mu

Trafik cezası işten çıkış nedeni olur mu

 

Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum ve şirket aracı kullanıyorum. Son bir aydır üst üste iki adet trafik cezası yedim ve bu durum yüzünden müdürüm ile tartıştım. Cezaları maaşımdan kesecekleri söylüyorlar. Hatta konu işten çıkarılmaya kadar geldi. Beni, trafik cezası yüzünden işten çıkartma hakları var mı? Trafik cezası işten çıkış nedeni olur mu? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

İşverenlerin çalışanlarına ” iş icabı ” şirket aracı tahsis etmesi, onlara kuralsızca hareket etme hakkı vermemektedir. Evet çalışanlar araç sahibi değiller fakat araç çalışanlara tahsis edildiği için sorumlu oldukları araçlar ile ilgili tüm cezai işlemlerden sorumludurlar.

4857 Sayılı İş Kanunu‘na göre, işçinin işini özenle yapma yükümlülüğü bulunmaktadır. Burada inisiyatif işverene aittir. Bu konuda işverenin iradesi tartışılamaz. İşveren arzu eder ise yapılan hatadan dolayı karşılaşılan trafik cezasını işçisine ödetme hakkına sahiptir. Cezanın boyutunu bilmiyoruz tabi ki ama, işverenler size illa ki bir, iki trafik cezası geldiği için sizi işten çıkartamaz. Bir iki tane gelebilecek ufak trafik cezası işçinin iş sözleşmesinin feshi için asla geçerli neden olarak kabul edilmez. Fakat her ne kadar ceza ufak olsa da siz bu ceza durumunu abartır ve sürekli yapmış olduğunuz hatalardan dolayı trafik cezası ile karşı karşıya kalırsanız bu sefer işin rengi değişir.

Sürekli trafikte hata yapıp trafik cezasına maruz kalmanız, yaptığınız işi olumsuz olarak etkileyecektir ve bu durum ne yazık ki işinizi sağlıklı bir şekilde yapmadığınıza işarettir. İşvereninizin sizi yazılı olarak uyardığı halde, halen bu duruma devam ederseniz o zaman işveren sizi arzu eder ise, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25. Maddesi’nin, II-h bendinde dayanarak iş akdinizi haklı bir şekilde derhal feshedebilir. Bu durumda tarafınıza herhangi bir tazminat ödemesi de yapılmaz.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25. Maddesi’nin, II-h bendi;

İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

Şirket aracıyla gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

 

Trafik cezası işten çıkış nedeni olur mu?

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.