Rapor parası ne zaman yatar 2019

Rapor parası ne zaman yatar 2019

Rapor parası ne zaman yatar 2019

 

Rapor parası ne zaman yatar 2019

Soru: Merhaba, Şubat ayının başında rahatsızlığım sonucu rapor aldım. Rapor nedeniyle maaş alamayacağım fakat, benim ödemem gereken taksitlerim var. Rapor parası ne zaman yatar? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Eskiden, işvereniniz sizin rapor bitiş tarihinizden sonra elektronik ortamda raporunuz ile ilgili onay işlemini tamamladıktan sonra takip eden ayın 8’i ile 15’i arasında Ziraat Bankasına gönderiliyordu ama 20.07.2017 tarihinden itibaren uygulama değişti.

Rapor parası nereden alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm bilgilerin sağlıklı bir şekilde kendilerine ulaştırılmasından sonra gerekli incelemeleri yaparak işlemleri sonuçlandırır. Yapılan incelemeden sonra geçici iş göremezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından  PTT yatırır. Nüfus şubelerine gönderilir. Siz arzu ettiğiniz bir gün nüfus cüzdanınız ile birlikte en yakın PTT şubesine bizzat başvurarak, rapor paranızı tahsil edebilirsiniz.

Rapor paranızı iki ay içerisinde tahsil etmek zorundasınız.

SGK rapor paraları diğer ismi ile geçici iş göremezlik ödemeleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile ödenmekte. Eğer SGK sisteminde tanımlı bir hesabınız söz konusu değil ise ödemenizi herhangi bir PTT şubesinden iki ay içerisinde alabilirsiniz. İki aylık süre içerisinde tahsil edilmeyen ödenekler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emanet hesaplarına aktarılır.

Hesap tanımlama işlemi yaparsanız PTT’ye gitmenize de gerek kalmaz.

PTT’ye gitmeden de rapor paranızın ilgili bankaya nakledilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için e-devlet aracılığıyla Sosyal Güvenlik kurumu’na bir hesap tanımlamanız gerekmektedir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankalardan herhangi birinde aktif olarak kullandığınız bir hesabınız söz konusu ise, PTT’ye gitmeden rapor paranızın direk E-devlet aracılığı ile tanımlamış olduğunuz banka hesabına aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun sistemine hesap tanımlama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için Rapor paramı almayı unuttum başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Rapor parası alma şartları nelerdir?

İşçinin hastalık sebebiyle çalışamaması halinde, rapor parası alabilmesi için iş göremezliğin başladığı tarihten  başka bir ifade ile raporun başladığı  tarihten önceki bir yıl içinde kendi adına en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. ( iş kazaları ve meslek hastalıklarında böyle bir prim şartı aranmamaktadır. )

Raporlu işçiye rapor parası ödenmesinin bir diğer şartı da raporlu olduğu süre içinde çalışmaması ve çalışmadığına dair bildirimin işvereni tarafından  Sosyal Güvenlik Kurumu’na  yapılması zorunludur.

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, üç gün veya daha fazla rapor alman işçiye, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından raporun üçüncü gününden başlayarak rapor parası ödemesi yapılmaktadır.

Ne kadar rapor parası alabilirim?

Ne kadar rapor parası alacağınız konusunda net bir şey söyleyemeyiz. Çünkü alacağınız rapor parası sizin kazancınız ile alakalı bir durumdur. Örnek hesaplama tablosunu görmek ve konu hakkında fikir sahibi olmanız için Ne kadar Rapor ( istirahat ) parası alabilirim? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Rapor parası ne zaman yatar 2019

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.