Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi?

Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi?

Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi?

 

Soru: Merhaba, rahatsızlığımdan dolayı rapor aldım. Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi? Ben 20 gündür raporluyum, işveren raporumdan kesinti yapabilir mi? İşçinin, işverenine ücretimi kesme deme hakkı bulunuyor mu? Bu konu benim için çok önemli, malum ev geçindiriyoruz. Hesabım kitabım tamamen karıştı. Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar, yaşadığınız rahatsızlık herkesin başına gelebilir. Kişi yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle ya da kadın işçilerin doğum yapması nedeniyle istirahat alabilir. Peki, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenen işçinin, raporlu olduğu günler için maaşı kesilir mi?

İşçi maktu aylık ile çalışıyor ise rapor aldığı taktirde maaşı kesilmez.

İşçi maktu aylıkla çalışıyor yani aylık ücret sistemiyle çalışıyorsa, bu işçi için maaş kesintisi söz konusu değildir. Çünkü, rapor parası alsa da almasa da, ay sonunda aynı maaşı alacaktır. BknzMaktu aylık nedir? Maktu aylık ve diğer ücret türleri

İşçi maktu aylık ile çalışmıyor ise rapor aldığı taktirde maaşı kesilebilir.

Eğer işçi maktu aylık yerine, belirli bir puantaj kayıtlarına göre maaş alıyor ise, bu sefer uygulama değişir ve maaşınız rapor aldığınız taktirde kesilebilir. Yalnız bireysel ya da toplu iş sözleşmelerinizde, işçi herhangi bir nedenden ötürü istirahat alır ise, o dönemlerde çalışmadığı dönemlerin ücreti kesilmez ibaresi söz konusu ise, işveren herhangi bir maaş kesintisi uygulaması yapamaz. Raporlu olsanız bile maaşınız ay sonunda tam olarak hesabınıza aktarılır.  Fakat bireysel ya da toplu iş sözleşmeniz de bu tarz bir madde söz konusu değil ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ne kadar rapor alırsanız alın, işveren ücretinizden kesinti yapabilir. Yapabilir diyoruz çünkü burada konu tamamen işverenin insiyatifindedir. İşveren bu tarz durumlarda arzu eder ise, işçisinin maaşından kesinti yapmayabilir. Fakat bu durum ile ilgili işverene zorlama yapılamaz, yaptırım uygulanamaz.

Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi?

İşe girerken işvereniniz ile imzalamış olduğunuz bireysel ya da toplu iş sözleşmelerinizde, işçi herhangi bir nedenden ötürü istirahat alır ise, o dönemlerde çalışmadığı dönemlerin ücreti kesilmez ibaresi söz konusu ise, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan ne kadar ödenek alırsanız alın, maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Sözleşmeler de bu maddeler olmasına rağmen maaş kesintisi gerçekleşir ise usulsüz bir işlem olarak kayıtlara geçecektir. İşçi işvereninden sözleşme maddelerine istinaden kesilen ücretinin geri iadesini talep edebilir, işverenine yaptırımda bulunabilir.

Maktu aylık üzerine çalışıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan kaç gün sağlık raporu alırsanız alın, ay sonunda alacağınız maaş yine aynı rakam olacaktır. Dolayısıyla, işe gelmediğiniz bu raporlu günlerin maaşınız kesilmeyecektir.

Fakat eğer siz iş yerinizde ücretiniz, puantaj kayıtlarına göre hesaplanıyor, işe gelmediğiniz günler ücretinizin kesildiği ya da aylık puantaj cetveline göre maaşınızın hesaplanıyor ise bu sefer ücretiniz günlük hesaplandığı için ay içerisinde kaç gün çalıştıysanız o kadar maaş alırsınız. Yani siz ay içerisinde 10 gün istirahat alırsanız, ücretiniz de 10 günlük kesinti gerçekleşecektir.

Tabii bununla beraber biraz önce de bahsettiğimiz gibi, işvereniniz arzu eder ise, raporlu olduğunuz dönemler ile ilgili bir işlem yapmaz ve ücretinizi kesmez. Bu durum tamamen işvereninizin insiyatifindedir. İşçi böyle bir durumda sadece bu konuyu rica ederek gerçekleşmesini talep edebilir. İşçi bu konuda işverenine karşı herhangi bir yaptırımda bulunamaz. İşveren raporlu günlerin ücretini ödemek zorunda değildir.

Rapor alan işçinin ücreti ödenir mi?

 

Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi?

 

Cevap

*