İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi?

İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi?

İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi?

İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi?

Soru: Merhaba, henüz bu işte çok yeniyim ve yardımınıza ihtiyacım var. İşverenimiz bir işçinin iş akdini feshetmek istiyor fakat, ihbar süresi kullandırmayacağını söyledi. Bende sizlere danışmak istedim. İşveren işten çıkardığı işçi için ihbar süresini kullandırmak zorunda değil mi? İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.

 

 

 

 

Cevap:

Merhabalar,

Konu ile ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. Maddesi’nde;

Madde 17

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İfadelerine yer verilmiştir.

İşvereniniz, size ihbar süresi kullandırmayacağını söylerken, muhtemelen işçinin ihbar tazminatını peşin olarak ödeyeceğini söylemek istemiştir. İşçinin iş akdini, ilgili bildirim sürelerine ait ücreti peşin ödeyerek feshetmenizde kanunen bir sakınca bulunmamaktadır.

İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

İşveren ihbar süresi kullandırmadan işçi çıkarabilir mi?

Cevap

*