İş yeri sahibi aynı zaman da SGK’lı olabilir mi?

İş yeri sahibi aynı zaman da SGK'lı olabilir mi?

İş yeri sahibi aynı zaman da SGK’lı olabilir mi?

İş yeri sahibi aynı zaman da SGK’lı olabilir mi?

Soru: Merhaba, iş yeri sahibiyim, sigortam SGK üzerinden yatıyor. Bazı arkadaşlarım sigortamın SGK üzerinden yatmaması gerektiğini söylüyor. Acaba ben bir yerde yanlış mı yapıyorum? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar, son dönemler de bu tarz sorular ile karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı çok basit fakat bu konuda iki ayrı dönem söz konusu.

Şirket ortaklarının, ortağı oldukları kendi şirketlerinden SGK’lı olarak bildirilmeleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun  53. maddesi’nde ki;   “… kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.” tanımlaması ile yasaklanmıştır.

01.10.2008 öncesinde kişi çalıştığı şirketin ortağı veya sahibi olursa SGK’lı olarak prim ödemeye devam edebiliyordu.

Normalde şirket sahibi ve bazı şirketlerin ortaklarının Bağ-Kur’lu olması zorunluluğu bulunuyor. Ancak, SGK’lı olduğu şirketin ortağı veya sahibi olanlar için Bağ-Kur sigortalısı olma zorunluluğu hemen başlamıyordu ve askıda kalıyordu. Kişi adına SGK’lı olarak prim ödenmeye devam edildiği müddetçe Bağ-Kur sigortalılığı devreye girmiyordu. Dolayısıyla şirket sahibi veya ortağı olması dolayısıyla bu durumdaki kişilere prim borcu çıkmıyordu.

Fakat 01.10.2008 tarihinden itibaren durum değişti.
1 Ekim 2008 sonrasında ise durum değişti. Bu tarihten sonra çalıştığı şirketin ortağı veya sahibi olan kişiler kendi şirketlerinde SGK’lı olarak gösterilemiyor. Şirket sahibi veya ortağı oldukları gün itibarıyla Bağ-Kur’a prim ödemeleri zorunluluğu başlıyor ve SGK’larının sonlanması gerekiyor.

 
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca kendi şirketinde SGK’lı olarak gösterilmek mümkün değil. Ancak, bu tarihten önce kendi şirketinde SGK’lı olarak gösterilenler için kazanılmış haklar korunuyor. Yani 01.10.2008 öncesinde kendi şirketinde SGK’lı olarak çalışan kişiler bu tarihten sonra da SGK’lı olarak gösterilmeye devam edilebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu, ödenen primlerin hiç bir şekilde kesintiye uğramamasıdır. Eğer herhangi bir nedenden ötürü  bir ay prim ödenmezse, kişi kendi şirketinde SGK’lı olarak gösterilme hakkını kaybetmiş oluyor ve bir daha SGK’lı olarak gösterilemiyor. Ancak prim ödemesinde herhangi bir kesinti olmaz ise kendi şirketinde SGK’lı olarak gösterilmeye devam edebiliyor.

Eğer siz de 01.10.2008 tarihinden önce, sahibi ya da ortağı olduğunuz şirkette SGK’lı olarak gösterildiyseniz herhangi bir problem gözükmüyor, primlerinizi SGK üzerinden yatırmaya devam edebilirsiniz.

 

İş yeri sahibi aynı zaman da SGK’lı olabilir mi?

Cevap

*