Emeklilerin işe giriş bildirgesi

Soru: Merhaba, emekliyim. Özel bir şirkette 2 aydır görev yapıyorum. Şirketim ile ilgili bir sorunum yok fakat emekli maaşım ile ilgili sıkıntılarım var. Çalışmaya başladığım tarihten beri emekli maaşımı alamıyorum. İşverene sorduğumda kendileri ile alakalı bir durum olmadığını söylüyorlar, neden benim emekli maaşım kesildi? Bilgi verebilir misiniz? İyi günler.

Cevap:

Merhabalar,

Yaşadığınız bu problemin iş yeriniz ile alakalı olduğuna emin olabilirsiniz.

İş yerinizin  sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na, ” işe giriş bildirgesi “düzenler iken, sigortalı kolu bölümünde, Sosyal Güvenlik Destek Primi seçeneğini değil de, tüm sigorta kolları ( zorunlu ) seçeneğini seçmesinden kaynaklanıyor.

Emekliler için işe giriş bildirgesi düzenlerken işverenlerin sigorta koluna dikkat etmesi gerekmektedir.

Eğer Sosyal Güvenlik Destek Primi seçeneğini seçip bildirgenizi onaylasaydı emekli maaşınız da her hangi bi problem olmayacaktı. Ama sizin bu şekilde olmamış maalesef. Yalnız, emekli birisinin işe giriş bildirgesini düzenler iken, sigorta kolunu yanlış seçip bildirge onayı yaparken sistem o kişinin emekli olduğunu ve bu sigorta kolu ile bildirgenin onaylanması halinde, emekli maaşının kesileceği uyarısı vermektedir. Muhtemelen muhasebecinizin dikkatinden bu detay kaçmış.

Dilerseniz bunu deneyerek sizlere gösterelim.

Emeklilerin işe giriş bildirgesi

Emeklilerin işe giriş bildirgesi

 

Yukarıda ki ekran görüntüsünde emekli bir işçinin işe giriş bildirgesi düzenleniyor ve sayfanın hemen üstünde sistem işe giriş bildirgesi yapılan kişinin aylık aldığı uyarısında bulunuyor.

Diyelim ki bunu farketmedi muhasebeciniz, tüm bilgileri girdi ve onay ekranına geçti.

Emeklilerin işe giriş bildirgesi

Emeklilerin işe giriş bildirgesi

 

Yukarıda ki ekran görüntüsü sizin bildirgenizin onaylandığı son ekrandır ve sistem bu sefer daha büyük puntolar ile yapılan hata konusunda bizleri uyarıyor.

Seçtiğiniz sigortalılık kodundan dolayı sigortalının SGK’dan almakta olduğu aylığı kesilecektir.

Muhasebecinizin bu uyarıyı görmeden bildirgenizi onaylaması açıkça söylemek gerekirse çok mümkün görünmüyor. Çünkü bu ekran bizler için son derece önemli. SGK’nın sistemi bu ekranda bize bu tarz ve bildirgenin hatalı olduğuna dair uyarılar yapmaktadır ki bir sürü muhasebeci bu son ekran sayesinde çoğu kez idari para cezasından kurtulmuştur. O neden ile bu durum muhtemelen muhasebeciniz sizin emekli olduğunuzu bilmemesi ve SGK’dan ne aylığı aldığınıza dair bir fikrinin olmaması nedeniyle gerçekleşmiş.

Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Bu durumdan kurtulmanız için işvereninizin en kısa sürede, sizin adınıza işten çıkış bildirgesi düzenlemesi gerekmektedir. Ardından bu sefer sigorta kolu olarak, Sosyal güvenlik destek primi bölümünü seçerek adınıza tekrardan işe giriş bildirgesi düzenlemelidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan tekrardan aylık almaya başlayabilirsiniz.

Emekliler için işe giriş bildirgesi

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.