Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

 

Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

Soru: Merhabalar, önümüzdeki hafta yaklaşık beş tane işçi alacağız. Bu işçiler belirli süreli iş sözleşmesine tabii olarak çalışacaklar fakat bir şey merak ediyorum. Bu işçiler ile imzalayacağımız belirli süreli iş sözleşmelerine ” deneme süresi ” koyabilir miyiz? Atıyorum, on ay çalıştıracağımız bir işçi için iki aylık deneme süresi olması hukuki yönden sorun teşkil eder mi? Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu? Sonuçta olası bir memnuniyetsizlikte sözleşme feshi düşünebiliriz. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘nda  belirli süreli iş sözleşmelerinde deneme süresi konulamayacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu neden ile belirli süreli iş sözleşmelerine de deneme süresi konulabilir.

İş sözleşmesinin belirli veya belirsiz süreli olmasının, bu sözleşmenin sona ermesi veya feshinde uygulanacak kuralların farklılık göstermesi bakımından önemi bulunmaktadır.

Taraflar, iş sözleşmesine deneme süresi koyup koymamakta serbesttirler. İş sözleşmesinin, belirli süreli veya belirsiz süreli olması, sözleşmeye deneme süresi konulmasına engel değildir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 15. maddesine göre; taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda bunun süresi en çok iki ay olabileceği, ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabileceği belirtilmiştir. Yine, deneme süresi içinde tarafların iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebileceği, işçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer haklarının saklı olduğu hükme bağlanmıştır.

Deneme süresi bireysel sözleşmeler de 2 aydan fazla olamaz.

Sendikalar ile işverenler arasında imzalanan  iş sözleşmelerinde bu süreler maksimum 4 ay, bireysel olarak imzalanan sözleşmeler ise maksimum 2 aydan fazla olamaz. Hiç bir taraf kendi isteği doğrultusunda bu süreleri  ” 4 ay, 6 ay ya da 1 sene olarak belirleyemez. “

Deneme süresinde sigorta yapılır mı?

Sizin iş yerinde iş başı yapacağınız gün sigortalı olmaya başladığınız ilk gündür. Bu neden ile işvereniniz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu‘na  sizin hakkınızda “işe giriş bildirgesi“nin verilmesi zorunludur. İşverenlerin, ” iş başı yap, birbirimizi beğenirsek sigortanı başlatırız” deme şansı bulunmamaktadır.

Deneme süresi işvereni ihbar tazminatından kurtarır.

Deneme süresinde içerisinde işten çıkardığı işçisine, işveren ihbar tazminatı ödemez.  Fakat, taraflar arasında imzalanan iş sözleşmesinde bu sürelerin belirtilmesi gerekmektedir.

Eğer taraflar arasında imzalanan iş sözleşmesinde, ” deneme süresi ” ile ilgili bir madde söz konusu değil ise, işçi bir günlük çalışması sonucunda bile işvereninden “ihbar tazminatını” talep edebilir.

 

Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

 

Cevap

*