Askerlik Borçlanması şartları nelerdir?

Askerlik borçlanması

Askerlik borçlanması

Askerlik borçlanması nedir?

Kişi Askere gitmeden önce Sosyal  Güvenlik Sistemine tabi ise yani SGK,Bağkur veya emekli sandığında işe giriş kaydı varsa , bu emeklilik tahsis işlemlerinde  prim gün sayısına etki eder. Yani örneğin kişi 40 yaşında emekli olacak yaşını doldurmuş fakat prim gün sayısında eksikliği var, bu prim gün sayısını tamamlamak için askerlik borçlanmasını yapabilir.

İkinci olarak kişi askere gitmeden önce her hangi bir sigorta girişi yok ise ilk sigortaya başladığı tarihten itibaren askerlik yaptığı süre kadar emekliliği geriye çekilir, yani sigortalılık girişi ilk sigortaya başladığı tarih değil askerliğe başladığı tarih olarak güncellenir.

Bu konuda bize oldukça çok soru geliyor ve genellikle insanlar askerlik borçlanması sayesinde emekliliği daha erken hak edeceklerine dair bilgi almak istiyorlar. Fakat artık günümüz de askerlik borçlanmasının kişilere herhangi bir faydası bulunmamaktadır.

Bilindiği gibi 09.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformundan sonra erkek işçiler için sigortalılık yaşı 60 olmuştur.

Yani ilk sigortalılık girişi bu tarihten sonra olan ya da bu tarihten sonra askere gidenler, askerlik borçlanması yapmasının emeklilik yaşı ile ilgili kendilerine herhangi bir fayda sağlamamaktadır.

Fakat ilk sigortalılık tarihi 09.09.1999 tarihinden sonra olsa bile, askere gittiği tarih 09.09.1999 tarihinden önceyse, o zaman askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını biraz daha erkene alabilmesi mümkündür. Çünkü askerlik borçlanması ile ilk sigortalılık tarihini reform öncesi bir tarihe alacağı için bu sefer o kişi için emeklilik şartları değişmektedir.

Ama bu şartlar dışında, ne yaparsa yapsın ilk sigortalılık tarihini reform tarihinin öncesine çekemeyen kişinin emeklilik için 60 yaş ve 7000 prim gün sayısına tabii olacağı için askerlik borçlanmasını tavsiye etmiyoruz.

2016 Askerlik Borçlanması ne kadar oldu?

Borçlanması alt sınırı prime esas kazancın alt sınırının  uygulamada asgari ücretle prime esas kazancın alt sınırı eşitlenmesi nedeniyle asgari ücretin  %32 sidir. Üst sınırı ise prime esas kazancın (asgari ücretin) 6,5 katının %32 sidir.

2016 yılı SGK en düşük günlük borçlanma tutarı: 17,56 TL.

Asgari ücretin brüt tutarı 1.647,00 TL.  olması ile birlikte 2016 yılında askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması doğum borçlanması v.s. Sosyal Güvenlik Borçlanmaları için en düşük ödenecek günlük borçlanma tutarları aşağıdaki gibidir.

01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arası günlük en düşük (asgari) askerlik borçlanması tutarı: 17,56 TL

01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arası günlük en yüksek (azami) askerlik borçlanması tutarı: 114,19 TL

400 gün askerlik yapmış olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 2016 yılında 7.024,00 TL ödemesi gerekmektedir.

540 gün askerlik yapmış olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 2016 yılında 9.482,00 TL ödemesi gerekmektedir..

600 gün askerlik yapmış olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 2016 yılında 10.536,00 TL ödemesi gerekmektedir..

720 gün askerlik yapmış olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 2016 yılında 12.643,02 TL ödemesi gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması talebi nereye yapılır?

Askerlik borçlanması talebi  en son çalışmanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanma talebi İçin istenen evraklar nelerdir?

Askerlik borçlanma talebinde bulunacak sigortalının en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden ya da internetten temin edeceği “SGK Borçlanma Talep Dilekçesi” ile birlikte bağlı bulunduğu Askerlik Şubesine giderek borçlanma talep dilekçesinin arka yüzünde yer alan askerlik başlangıç ve bitiş tarihleri doldurtması ve onaylatması gerekmektedir.

Kişi bu işlemi yaptıktan sonra bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek borçlanma talebinde bulunulabilir.

Bunların haricinde bir belge talep edilmemektedir.

2017 yılı askerlik borçlanma tutarlarını öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

Askerlik borçlanması

3 Yorumlar

  1. yılmaz
  2. bilal
    • admin

Cevap

*